עגילים

עגילים הם תכשיטים הנענדים על האוזניים. עולם שלם מרכיב את הענף המפותח הזה, הנחשב כיום לאביזר אופנתי המשווק למספר עצום של חנויות ברחבי העולם.
ואולם, עגילים הינם פריטים קדומים הקיימים כבר מראשית ההיסטוריה, והם נולדובתרבויות עתיקות, במסגרתן נהגו גם גברים, לענוד עגילים לאוזניהם.

בימי קדם יוצרו עגילים בעיקר מצדפים או מעץ, אולם רבים עשו גם שימוש בעגילים מעצמות חיות שונות. בהמשך יוצרו עגילים מזהב, מכסף ואחר כך גם בשילוב פנינים, ויהלומים. עד היום בשבטים מסויימים ברחבי העולם, משמשים עגילים כסמל לשיוך תרבותי, לחברה או לשבט כזה או אחר. עגילים משמשים בעיקר נשים בכל הגילאים, אולם גם גברים נוהגים לענוד אותם, בעיקר על אחת מאוזניהם.
מרבית העגילים מעוצבים באמצעות חומרי מתכת מסוגים שונים, אולם בשוק ניתן למצוא גם עגילים מפלסטיק, מזכוכית, ואפילו מבד. הטכניקה הבולטת ביותר לענידת עגילים,  מבוססת על השחלתם דרך חור, אשר מנוקב בתנוך האוזן לצורך כך. עם זאת ישנם גם עגילים אשר 'נצבטים' אל התנוכים באמצעות 'קליפס', ללא צורך בחירור האוזן מבעוד מועד.
עגילים הינם אחד התכשיטים האהובים היותר, וכיום ניתן לראות גם ילדות בגילאי שנה ומעלה, אשר מגיעות עם הוריהם לחנויות התכשיטים, שם מבצעים עבורן חירור בתנוך האוזן, לצורך ענידת עגילים ילדותיים, ונאים למראה.
ככלל, נסגרים עגילים באמצעות סוגרי מתכת, אשר נצמדים אל האוזן בחלקם העליון. ישנם עגילים אשר נצמדים אל האוזן באמצעות וו קטן בתוספת סוגר, ויש התלויים על קרס מתכתי קטן, ממנו משתלשל תליון, קטן או גדול.
ישנם עגילים קטנים וצנועים, וישנם עגילים גדולים אשר משתלשלים מתנוך האוזן, ובולטים למרחקים.
עגילים המעוצבים כחישוק, אהובים במיוחד על נשים וגברים בשבטים אפריקניים שונים, אולם גם נשים בעידן המודרני נהנות לענוד עגילים בסגנון זה. גברים יעדיפו עגילים בצורת חישוק קטן בהרבה, עשויים זהב או כסף, או עגילים קטנים וזעירים, הנצמדים אל התנוך באמצעות סוגר, ואשר משובצים לעיתים, גם באבן קטנה ומנצנצת. 

מאמרים בנושא